Ahşap Kesim

AHŞAP KESİM

Ahşap kesim ile dilediğiniz projenizin ahşaba kesimini sağlayabilirsiniz. Tarih öncesi çağlardan beri insanların en çok kullandığı yapı malzemesi olan ahşap son yıllarda birçok alanda kullanılmaktadır. Birçok açıdan dayanıklı olan ahşap hafif olduğu kadar uzun ömürlü ve bakımı beton ve çelikten daha kolaydır.  Bu malzemenin kesimi ile birçok alanda sağlam ürünler ortaya çıkmaktadır. Ahşap kesim CNC makineleri ile daha kolay bir işlem haline gelmiştir. CNC sisteminde temel düşünce takım tezgahlarının sayı, harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesi ve tezgah kontrol ünitesinin (MCU) parça programını gerçekleştiren bir sistemdir. Türkçe karşılığı Bilgisayarlı kontrol sistemi olan Computer Numerical Control (CNC) makineleri ile daha hızlı ve sağlıklı üretim sonuçları elde edebilmekteyiz. CNC makineler X,Y,Z eksenli yani sağ-sol, ileri-geri, aşağı-yukarı doğru bilgisayar sayesinde seri biçiminde hareket edebilen bir mantıkla işler, böylece bilgisayarda tasarlanmış bir çizimi ya da projeyi sayısal koordinatlara çevirip hassas bir biçimde işleyebilme yeteneğine sahiptirler. Bilgisayardaki projenizde hiçbir değişiklik olmadan istediğiniz malzemeye işleme imkanı sunar. Ahşap kesimde çok iyi sonuçlar elde etmemizi sağlayan bu makineler ile pürüzsüz ve düzgün ürünler ortaya çıkar.

ahsap-kesimCnc Ahşap Kesim

CNC makine sistemlerinde tezgah kontrol ünitesinin kompütürize edilmesi sonucu programların muhafaza edilebilmelerinin yanında parça üretiminin her aşamasında programı durdurma, programda gerekli olabilecek değişiklikleri yapabilme, programa kalınan yerden tekrar devam edebilmeye programı son şekliyle hafızada saklamak mümkündür. Bu nedenle programın kontrol ünitesine bir kez yüklenmesi yeterlidir. Programların tezgaha transferleri delikli kağıt şeritler (Punched Tapes) , Manyetik Bantlar (Magnetic Tapes) vb. veri taşıyıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir. Böylelikle bilgisayarda oluşturulan çalışma birerbir ahşaba kesilerek istenilen sonuca ulaşılır. Ahşap kesimde dikkat edilmesi gereken nokta malzemenin pürüzsüz kesimi, müşterinin istediği ebatları alması ve malzemeden az fire verilmesidir. Bir diğer nokta ise uygun bıçak seçiminin yapılmasıdır.  CNC makinelerinin sunmuş olduğu ahşap kesim ile daha pürüzsüz ve kaliteli parçalar elde edilebilmektedir. Bu makineler aralıksız saatlerce çalışarak istenilen sayıda seri bir üretim imkanı sunmaktadır. Bilgisayar üzerinde Corel Draw ya da Autocad programları ile hazırlanan çalışmanın doğru sayısal kodlar ile CNC router makinelerine gönderilmesi gerekir. Kodları algılayan makine bıçaklar yardımı ile malzemenin üzerine bilgisayardaki görüntüyü bire bir aktarmaya başlayacaktır. Böylelikle hata payı olmadan hızlı bir şekilde ahşap kesiminiz gerçekleşecektir. Hızlı ve kaliteli bir üretim için tasarlanmış olan bu makineler birçok malzemenin kesimi gerçekleştirilebilmektedir.

cnc-ahsap-kesim

İki ya üç boyutlu ürünler ortaya çıkarmamızı sağlayan bu sistem ile muntazam ürünler elde edebilmekteyiz. Bilgisayarda hazırlanan projelerin sayısal kodları ile çalışan makineler istenilen sonucu ortaya koymaktadır. CAD ve CAM programları ile hızlı, verimli ve hatasız sonuçlar elde edebilmekteyiz. İki ya üç boyutlu ürünler ortaya çıkaran CNC router makineleri sayesinde seri üretim yapabilmekteyiz. Ahşap kesim ile reklamcılık ve mobilyacılık gibi sektörlerde birçok fayda sağlayan CNC makineleri sayesinde daha kaliteli ürünler piyasaya sunulmaktadır. Bu makinelerin en önemli avantajlarından biri ahşap kesim esnasında malzemede ezilme, bükülme meydana gelmez ve pürüzlenme gibi sorunlar yaşanmaz. Hassas bir şekilde gerçekleştirilen kesim işleminde muntazam sonuçlar elde edilir. Bilgisayarlarda tasarlanmış olan projenin birebir aynısı ahşap üzerine işlenilerek hata payı olmayacaktır. Yüksek hassasiyet gerektiren ahşap malzemesinin kesim işlemlerinde tercih edilen Cnc kesim sistemi ile daha kaliteli sonuçlar elde edilir. Firmamızın bünyesinde bulunan CNC makineleri istediğiniz projeyi gerçeğe dönüştürüyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.