Alüminyum Kesim

ALÜMİNYUM KESİM

Alüminyum kesim ile istenilen birçok şekil ve çizimin kesim işlemi gerçekleştirilmektedir. Alüminyumun yoğunluğu 2,7 olan hafif bir madendir. Aynı hacimde demirden üç kat daha hafiftir. 660 derecede erir. Bu maden boksit denilen bir maden filizinden çıkartılır. Boksit ten elektroliz yöntemi ile elde edilen alüminyumun üretimi hızlı bir şekilde gelişmektedir. Sanayi açısından birçok özelliği barındıran bu madde hafifti, ısıyı ve elektriği iyi iletir, atmosfer aşındırmasına karşı dayanıklıdır. Özellikle otomobil ve uçak yapımında çok fazla tercih edilen bu malzemenin kesim işlemi de oldukça önemli bir yer tutar. Kaliteli ve hızlı bir şekilde kesim işlemi sağlamak için üretilmiş CNC makineleri sayesinde alüminyum kesim de kolay bir hal almıştır. Takım tezgahlarının sayı, harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesi ve tezgah kontrol ünitesinin (MCU) parça programını gerçekleştiren bir sistem olan CNC sistem ile birçok malzemenin kesimi mümkün kılınmıştır. CNC router makineleri üzerlerinde monte edilmiş olan bilgisayar sayesinde kolay bir çalışma prensibine sahiptir.  Bilgisayarda çizilmiş durumda olan projeyi sayısal vektörlere çevirerek X,Y,Z  eksenlerinde (X: sağ-sol )–(Y:ileri-geri)(X:  aşağı – yukarı ) şeklinde bir prensip ile bilgisayar yardımı doğrultusunda hassas bir şekilde hareket ederek kesme işlemi yapabilmektedir.

aluminyum-kesim

Bilgisayarlarda genellikle CAD ve CAM programları kullanılarak daha hızlı sonuçlar elde edilmektedir. Bilgisayarda hazırlanan çizim ya da projenin sayısal kodlara dönüştürülerek makineye aktarılması gerekmektedir. Makineye aktarılan kodlar doğrultusunda X ve Y eksenlerine bağlı olan yüksek frekanslı motorlar tarafından gerçekleşen ve spindle freze ucuna bağlanmış çok keskin elmas ya da benzeri bir bıçak ile proje alüminyum üzerine kesilmeye başlar. Cnc Router Alüminyum kesimde dikkat edilmesi gereken nokta malzemenin pürüzsüz kesimi, müşterinin istediği ebatları alması ve malzemeden az fire verilmesidir. CNC makine sistemlerinde tezgah kontrol ünitesinin kompütürize edilmesi sonucu programların muhafaza edilebilmelerinin yanında parça üretiminin her aşamasında programı durdurma, programda gerekli olabilecek değişiklikleri yapabilme, programa kalınan yerden tekrar devam edebilmeye programı son şekliyle hafızada saklamak mümkündür. Bu nedenle programın kontrol ünitesine bir kez yüklenmesi yeterlidir. Böylelikle seri üretimde kolaylık sağlanmış olacaktır. Reklamcılık ve mobilya sektörü için uygun olan bu makineler sayesinde insan eli ile yapılamayacak ürünler kolaylıkla elde edilebilmektedir. Corel Draw ya da Autocad programları üzerinde hazırlanan çizim ya da projenin iki ya da üç boyutlu bir şekilde üretimini sağlayan bu makineler ile alüminyum kesim de kolaylaşacaktır.

cnc-aluminyum-kesim

Malzemeye uygun bir bıçak seçilerek daha hızlı ve kaliteli bir üretim elde edilmektedir. Saatlerce aralıksız çalışan CNC makineleri ile seri bir şekilde alüminyum kesim gerçekleşebilmektedir. İki ya üç boyutlu ürünler ortaya çıkarmamızı sağlayan bu sistem ile muntazam ürünler elde edebilmekteyiz. Bilgisayar ortamında hazırlanan proje ya da çizimin sayısal kodları hazırlanarak makineye gönderilir. Kodları algılayan makine bıçaklar yardımı ile malzemenin üzerine bilgisayardaki görüntüyü bire bir aktarmaya başlayacaktır. Böylelikle hata payı olmadan hızlı bir şekilde işlem gerçekleşmiş olur. Reklamcılık ve mobilya sektörü için uygun olan bu makineler sayesinde insan eli ile yapılamayacak ürünleri kolaylıkla elde ediliyor. Bilgisayarlara bağlı sistemi ile bilgisayarda gördüğümüz görüntünün aynısını malzeme üzerine işleyerek istenilen sonucu vermektedir. Yüksek hassasiyet gerektiren kesim işlemlerinde tercih edilen Cnc kesim sistemi ile daha kaliteli sonuçlar elde edilir. Hızlı ve verimli bir şekilde ortaya çıkan ürünler sayesinde firmalar kaliteli bir hizmet alacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.