MDF Kesim

MDF KESİM

Mdf kesim ile istediğiniz projenizin kesimini Mdf üzerinde gerçekleştiriyoruz. Kelime anlamı olarak orta yoğunlukta lif levha anlamına gelen Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerinden oluşan MDF homojen yapıda bir levhadır. Her noktasındaki liflerin eşit dağılması ve çok yoğun bulunuşu levhanın her iki yüzünün olduğu kadar, kenarlarının da makineyle herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın işlenmesine imkan sağlamaktadır. Birçok yerde kullanılan bu malzeme tablaları, kapı panelleri, kenarları pahalı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Düzgün kalınlığı, makine ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, MDF’nin çekmece yanları, ayna çerçeveleri ve pervazlar gibi uygulamalar için masif ahşaba alternatif olarak kullanılabilmesine olanak sağlar. CNC router makinelerinde Mdf kesim ile birçok kolaylık elde edilmektedir. Mdf’nin yapısının homojen olması sayesinde düz ve pürüzsüz yüzeyler çıkartarak montaja hazır parçalar elde edilmektedir.  CNC router makineleri ile Mdf malzemesi üzerinde iki ya da üç boyutlu kesim yapılabilmektedir. Computer Numerical Control (CNC) makineleri ile daha hızlı ve sağlıklı üretim sonuçları elde edebilmekteyiz. CNC makineler X,Y,Z eksenli yani sağ-sol, ileri-geri, aşağı-yukarı doğru bilgisayar sayesinde seri biçiminde hareket edebilen bir mantıkla işler, böylece bilgisayarda tasarlanmış bir çizimi ya da projeyi sayısal koordinatlara çevirip hassas bir biçimde işleyebilme yeteneğine sahiptirler. Bilgisayardaki projenizde hiçbir değişiklik olmadan Mdf malzemesine işler.

Antalya MDF Kesim

Orta sertlikte bir levha olan Mdf, termomekanik olarak odun veya diğer selülozik hammaddelerden elde edilen liflerin belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra yaklaşık %9-11 oranında termosetting (sıcaklıkta katılaşan) karakterli bir tutkal ile tutkallanarak sıcaklık ve basınç altında preslenmesi ile oluşan homojen yapıda levhadır. CNC Mdf kesim yapılmasının avantajları düz ve pürüzsüz yüzeyler çıkartarak montaja hazır parçalar sunmaktadır. Mdf malzemelerden ne türlü CNC kesimleri yapılabilir diye düşünecek olursak, tek başına mobilya parçaları veya yatak odası, oturma odası, ev ofis mobilyaları, çelik kapı herhangi birçok stil CNC kesim ile yapılabilir. Bilgisayarlara bağlı olarak çalışan CNC makinelerde iki ya da üç boyutlu çalışmalar yaparak ihtiyacınız doğrultusunda kesme, kazıma, oyma işlemlerinden faydalanabilirsiniz.  Corel Draw ya da Autocad programlarında hazırlanan çizim ya da projeniz makinenin algılayabileceği sayısal kodlara dönüştürülerek işlem gerçekleştirilir. Bilgisayarda hazırlanan çalışmada hiçbir değişiklik olmadan Mdf üzerinde kesim işlemi yapılır. CNC Mdf kesimde önemli olan malzemenin pürüzsüz kesimi, müşterinin istediği ebatları alması ve malzemeden az fire verilmesidir.

Reklamcılık ve mobilya sektörü için uygun olan bu makineler sayesinde insan eli ile yapılamayacak ürünleri kolaylıkla elde ediliyor. Bilgisayarlara bağlı sistemi ile bilgisayarda gördüğümüz görüntünün aynısını malzeme üzerine işleyerek istenilen sonucu vermektedir. CAD ve CAM programları ile hızlı, verimli ve hatasız sonuçlar elde edebilmekteyiz. İki ya üç boyutlu ürünler ortaya çıkarmamızı sağlayan bu sistem ile muntazam ürünler elde edebilmekteyiz. CNC makineler X,Y,Z eksenli yani sağ-sol, ileri-geri, aşağı-yukarı doğru bilgisayar sayesinde seri biçiminde hareket edebilen bir mantıkla işler, böylece bilgisayarda tasarlanmış bir çizimi ya da projeyi sayısal koordinatlara çevirip hassas bir biçimde işleyebilme yeteneğine sahiptirler. Böylelikle sıfır hata ile Mdf kesim işlemi gerçekleşmektedir. Malzemeye uygun bıçak seçimi ile daha hızlı bir kesim işlemi gerçekleşir. Sayısal kodları algılayan bu makine bıçaklar yardımı ile Mdf malzemesinin üzerine bilgisayardaki görüntüyü bire bir aktarmaya başlayacaktır. CNC makine sistemleri ile yüzlerce firmaya fason kesim ve toplu kesim vererek istenilen hizmeti sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.